Ile kosztuje i co zawiera projekt łazienki?

projekt-lazienki

Wykonanie projektu łazienki jest kluczowym etapem w czasie aranżacji tego pomieszczenia. Przygotowuje się go zarówno w przypadku tworzenia łazienki od podstaw jak również w czasie jej remontu. Projekt łazienki mona wykonać samodzielnie, jednak często decydujemy się na pomoc specjalistów od aranżacji. W ten sposób uzyskujemy gwarancję, że łazienka zostanie zaprojektowana w sposób funkcjonalny i estetyczny, bez obaw o ostateczny efekt wizualny. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze sprawy związane z wykonaniem projektu łazienki – omawiamy co powinno się w nim znaleźć oraz jakie koszta należy ponieść z tego tytułu.

Co obejmuje projekt łazienki?

Każdy projekt wykończenia łazienki będzie się różnił, w zależności od oczekiwań zgłoszonych przez osobę zamawiającą, jak również warunków i możliwości stwarzanych przez dane pomieszczenie. Najczęściej projekt obejmuje układ przestrzenny całej łazienki oraz elementów jej wyposażenia. Projektanci uwzględniają dostępne wymiary, kształt podłogi, zamierzone do wykorzystania sprzęty sanitarne, armaturę i meble.

Projekt uwzględnia także detale, takie jak wybór materiałów czy sposobu wykończenia poszczególnych elementów łazienki i urządzeń. Kluczowy jest pod tym względem powierzchnia podłogi i ścian oraz wyścielające ją płytki. Projekt może obejmować kilka wariantów o odmiennej kolorystyce lub wzorach. W odniesieniu do mebli i urządzeń sanitarnych, projekt łazienki powinien określać optymalne umiejscowienie szafek, półek, lustra, umywalki, toalety, kabiny prysznicowej lub wanny.

Ważnym elementem projektu łazienki jest system oświetleniowy. Projektanci ustalają w jakim miejscu powinna znaleźć się lampa sufitowa, a także dodatkowe punkty świetlne – kinkiety, reflektory, taśmy LED, halogeny. Oświetlenie będzie pełnić funkcje praktyczne jak również dekoracyjne – będzie stwarzać optymalne warunki do zażywania długich i regenerujących kąpieli.

Ponadto projekt łazienki powinien obejmować układ instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz prezentować wykorzystane w związku z tym akcesoria sanitarne – przyłącza, odpływy, syfony oraz baterie. Te ostatnie mają szczególne znaczenie dekoracyjne, dlatego powinny znaleźć się w każdym solidnie wykonanym projekcie łazienki.

Ile kosztuje stworzenie projektu łazienki?

Oczywiście wysokość kosztów jest bardzo zróżnicowana i zależy zarówno od stopnia skomplikowania projektu, rozmiaru pomieszczenia, ilości wykorzystanych sprzętów. Ponadto stawki różnią się w zależności od doświadczenia projektanta i lokalizacji. Ceny za projekt mogą kształtować się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W zależności od ustaleń, projektant może pobierać wynagrodzenie za godzinę pracy lub za całość wykonanego projektu. Kwota może obejmować konsultacje, wizualizacje 3D, dokumentację techniczną oraz wsparcie w wyborze materiałów i wykonawców.

Przyjmuje się, że średnia cena za wykonanie projektu plasuje się między 100 a 200 zł za każdy metr kwadratowy. Tym samym wykonanie projektu pomieszczenia o niewielkim metrażu powinno kosztować około 500-900 zł, a łazienek przestronnych przynajmniej 1000-1500 zł.