Wanna czy prysznic, co wybrać?

wanna-czy-prysznic

Wanna czy prysznic? To pytanie często pojawia się podczas aranżacji łazienki. Wybór między wanną a kabiną prysznicową zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i warunków przestrzennych. W tym artykule przedstawimy zalety i potencjalne wady obu rozwiązań. Podpowiemy w jakich łazienkach warto zastosować konkretne urządzenie sanitarne oraz na jakie cechy dostępnych urządzeń warto zwrócić uwagę, by były maksymalnie dopasowane do potrzeb ich przyszłych użytkowników.

Wanna w domowej łazience

Dla wielu z nas wanna jest symbolem relaksu i luksusu. Jest najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na zażywaniu długich, relaksujących kąpieli, które odpręża nasze ciało po ciężkim dniu. Wanna pozwala zanurzyć się w gorącej wodzie, redukując stres i napięcie. Wanny są też doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci, które podczas zażywania kąpieli mogą się bawić w spienionej wodzie. Wanna stwarza bezpieczną przestrzeń do tego celu.

Nie mniej ważny jest fakt, że wanna może pełnić dodatkowe funkcje związane z kąpielą. Wiele osób wybiera modele wyposażone w takie udogodnienia jak emisja biczy wodnych, hydromasaże, deszczownice. Ponadto nowoczesne modele wanien mogą być wyposażone w takie dodatki jak podgrzewane powierzchnie, systemy do chromoterapii oraz system dźwiękowy. Ich obsługa odbywa się z pozycji prostego panelu użytkownika.

Minusem wyboru wanny jest oczywiście jej duży rozmiar, co wyklucza możliwość zastosowania w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Wannę warto ustawiać w kątach pomieszczeń lub przy ścianie, by ograniczyć ilość absorbowanej przestrzeni. Ponadto wanna jest wyborem mniej ekonomicznym niż kabina prysznicowa, zużywa więcej wody, a tym samy generuje większe rachunki.

Kabina prysznicowa i jej najważniejsze możliwości

Wybór kabiny prysznicowej wiąże się z rozmaitymi korzyściami. Przede wszystkim – kabiny są idealnym rozwiązaniem do łazienek małych, które pozwala zyskać większą swobodę w aranżacji pozostałej przestrzeni łazienkowej. Kabiny są też łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. W porównaniu do wanien, są bardziej praktyczne i wymagają mniej czasu na sprzątanie.

Kabina prysznicowa pasuje także do osób o określonym stylu życia. Pozwala na szybkie i efektywne oczyszczenie swojego ciała, bez marnowania czasu potrzebnego na napełnienie wanny. Nawet 5-minutowy prysznic będzie odświeżającą i regenerującą kąpielą, po której możemy szybko wrócić do życia codziennego. Kabina może ponadto dysponować dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami – takimi jak dysze do masażu, deszczownica lub mechanizmy parowe.

Najważniejsze minusy związane z wyborem kabiny dotyczą samego komfortu ich użytkowania. W porównaniu do wanien, kąpiel w pozycji stojącej jest mniej relaksująca niż w pozycji leżącej. Z reguły uważa się kabiny za mniej estetyczne urządzenia sanitarne, szczególnie gdy mowa o modelach z wysokim brodzikiem. Mimo to znajdziemy wiele kabin o atrakcyjnym wizualnie wykończeniu i eleganckiej konstrukcji, które mogą stać się podstawowym wyposażeniem sanitarnym także w łazienkach ekskluzywnych.