Kabina prysznicowa: jaką wybrać?

kabina-prysznicowa

Kabina czy wanna? To podstawowy dylemat osób urządzających swoje łazienki. Kabina prysznicowa jest obecnie wybierana coraz częściej z uwagi na jej większą funkcjonalność. Przemawia za nią oszczędność czasu potrzebnego na kąpiel oraz oszczędność na wydatkach na wodę. Wybór kabiny nie jest oczywiście zadaniem łatwym, szczególnie jeśli zależy nam na jej dopasowaniu do konkretnej aranżacji lub potrzeb przyszłych użytkowników.

Rozmiar kabiny prysznicowej i brodzika

Wybór rozmiaru to pierwsza i najważniejsza sprawa. Warto zwrócić uwagę na rozmiary podstawy oraz wysokość całej kabiny. Jeśli dysponujemy małą łazienką, dobrym pomysłem będzie zakup brodzika 80×80 lub nawet 70×70. Do łazienek o standardowym rozmiarze polecamy brodziki 90×90. Większe rozmiary warto wybierać, jeśli planujemy urządzić kabinę typu walk-in lub niezabudowaną. Wysokość kabiny prysznicowej mieści się w przedziale 175-190, a najwyższe dostępne modele mogą mieć nawet 220 cm.

Ważna jest też wysokość brodzika. Bardzo głębokie brodziki (30-40 cm) powinny wybierać rodziny z dziećmi lub zwierzętami, które wymagają od czasu do czasu kąpieli w kontrolowanych warunkach. Płytkie brodziki są natomiast wyborem bardziej estetycznym i stylowym, dlatego warto montować je w łazienkach nowoczesnych i designerskich. W przypadku zakupu kabiny bez brodzika, do jej montażu konieczne będzie zastosowanie specjalnych odpływów podłogowych.

Umiejscowienie i sposób otwierania kabiny prysznicowej

Kabiny wolnostojące są wysoce atrakcyjne wizualnie, jednak nie w każdej łazience panują warunki pozwalające na ich montaż. Częściej wybór pada na kabiny przeznaczone do montażu przy ścianie lub w rogu pomieszczenia. Można je także wprowadzać we wnęki lub dopasować do innego wybranego miejsca w pomieszczeniu. W łazienkach o niedużym rozmiarze warto wybierać kabiny narożne, na planie kwadratu, prostokąta lub półokrągłe. Zajmują mało miejsce, są kompaktowe i w wielu przypadkach nadają się do zabudowy.

Osoby dysponujące małą łazienką powinny też zwrócić uwagę na sposób otwierania kabiny. Drzwiczki uchylne mogą zajmować dodatkową przestrzeń, dlatego nie zawsze warto je wybierać. Dobrym pomysłem mogą za to okazać się drzwi przesuwne lub harmonijkowe, które nie zabierają więcej przestrzeni niż sama kabina i nie tworzą problemu w czasie wchodzenia i wychodzenia.

Natrysk i jego funkcje w kabinach prysznicowych

Standardowym elementem wyposażenia kabiny jest bateria zasilająca słuchawkę prysznicową. Obok niej mogą znaleźć się także dodatkowe źródła natrysku – deszczownica, dysze do hydromasażu oraz mechanizmy do programów parowych. Te ostatnie pozwalają na stworzenie warunków nazywanych „domową sauną”. Ponadto kabina prysznicowa może być wyposażona w dodatkowe systemy zwiększające komfort w czasie kąpieli – system oświetlenia LED, system nagłośnieniowy.

Wybierając kabinę wielofunkcyjną warto zrezygnować z produktów tanich, wykonanych z przeciętnych materiałów. Lepszym wyborem będzie kabina wykonana z grubych warstw szkła hartowanego, wsporników oraz wytrzymałych profili mocujących.