Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek

umywalka

Urządzanie własnej łazienki, by była maksymalnie wygodna i funkcjonalna, to zadanie wymagające. Kluczowym etapem jest zakup umywalki, która powinna pasować do rozmiaru pomieszczenia, zamierzonego sposobu wykorzystania oraz otaczającej ją aranżacji łazienkowej. Wśród dostępnych znajdują się umywalki o różnej konstrukcji, rozmiarze, sposobie montażu i możliwości połączenia z łazienkowym umeblowaniem.

Rodzaje oferowanych umywalek

Do najpopularniejszych należą umywalki meblowe, dopasowane do konkretnej szafki, wraz z którą sprzedawane są w zestawie. Umywalka dokładnie pasuje do mebla, co ułatwia ich montaż oraz wzajemne wpasowanie. Wybór takiej umywalki jest bardzo praktyczny – krawędzie szafki będą idealnie pasować do kształtu umywalki, a przestrzeń pod nią można wykorzystać do przechowywania różnych akcesoriów – kosmetyków, ręczników, sprzętów łazienkowych.

Umywalki nablatowe również montuje się na powierzchni szafek. Są dostępne w dwóch wersjach – wpuszczane w blat oraz ustawiane na jego powierzchni. W pierwszej grupie znajdziemy umywalki, których krawędzie w niewielkim stopniu wystają ponad poziom blatu. W drugiej znajdują się umywalki stawiane bezpośrednio na blacie, który nie musi być wyprofilowany zgonie z kształtem misy, ale musi posiadać otwór do odprowadzenia syfonu.

Chętnie wybierane są też umywalki wiszące, przeznaczone do montażu bezpośrednio przy powierzchni ściany. Ich wariantem są umywalki narożne, przeznaczone do łazienek i toalet niedużych rozmiarów. Warto też wspomnieć o umywalkach wolnostojących, wybieranych przede wszystkim do najbardziej eleganckich i ekskluzywnych łazienkowych projektów.

Jaki materiał na umywalkę?

Najpopularniejsza jest oczywiście ceramika. Przez wiele lat materiał ten był dostępny w ograniczonej palecie barw. Obecnie istnieje możliwość stworzenia umywalek ceramicznych nie tylko białych, ale również ekstrawaganckich i oryginalnych. Zaletą ceramicznych umywalek jest ich zwiększona twardość, odporność na kruszenie i zarysowania oraz niewrażliwość na wodę i środki chemiczne. Ponadto umywalki ceramiczne są dość tanie i łatwo dostępne.

Na popularności zyskują także umywalki mineralne, nazywane konglomeratowymi. Są wykonywane z mieszanki naturalnych kruszyw oraz żywic. Pozwala to na stworzenie umywalek o unikatowych walorach estetycznych, a także o rozbudowanym kształcie i niemal dowolnej formie. Niestety są w większym stopniu podatne na uszkodzenia mechaniczne niż ich ceramiczne odpowiedniki.

Inne wykorzystywane w branży sanitarnej materiały to przede wszystkim: metal, kamień, szkło oraz drewno. Są to materiały designerskie, a wykonane z nich umywalki będą elegancie i stylowe. Ponadto w sklepowych ofertach można znaleźć umywalki z akrylu, materiału często stosowanego w produkcji wanien i brodzików. Niektórzy producenci stosują także własne mieszanki materiałów i kruszyw, tworząc całkowicie autorskie odmiany ceramiki lub konglomeratu. Umywalki takie są dość drogie, jednak odznaczają się najlepszymi walorami estetycznymi.