Panele wodoodporne – wady i zalety. Czy warto?

panele-wodoodporne

Od wielu lat naturalnym wyborem Polaków w kwestii podłogi w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli przeważnie do kuchni i do łazienki, były płytki ceramiczne lub gres. Nowoczesne technologie, a także lata pracy nad poszerzeniem możliwości sprawiły, że na rynku pojawiły się także panele wilgocioodporne, zwane potocznie panelami wodoodpornymi. Czy faktycznie dobrze się sprawdzą w roli podłogi w kuchni i łazience?

Panele wodoodporne do złudzenia przypominają drewnianą podłogę lub każdy inny wymarzony wzór – jak kamień, czy marokańską mozaikę, będąc jednocześnie znacznie przyjemniejsze w dotyku. Są zatem doskonałą alternatywą dla klasycznych płytek ceramicznych, kamienia czy gresu. Czy są jednak odporne na trudne warunki, czyli wilgoć, ale również i detergenty?

Panele wodoodporne – zalety

Niewątpliwą zaletą paneli wilgocioodpornych  jest bogaty wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu dopasujemy je do każdego wnętrza. Możliwości aranżacyjne sprawiają, że jest to również coraz częściej wybierany produkt nie tylko do kuchni, ale i do łazienki.

Panele laminowane oraz panele winylowe to dwa najpopularniejsze produkty, które oprócz dobrego designu charakteryzuje również odporność na duże zawilgocenia. Nie odkształcają się także pod wpływem wilgoci, co ma duże znaczenie dla estetycznego wyglądu pomieszczenia.

Warto również pamiętać, że panele wodoodporne pozwalają na stworzenie idealnej, dużej powierzchni, a tym samym doskonale sprawdzą się w małych wnętrzach optycznie je powiększając.

Panele wodoodporne – wady

Panele wilgocioodporne nie są pozbawione wad, jeśli zastosujemy je w kuchni lub łazience. To przede wszystkim sposób montażu, który nie wiąże trwale podłogi z podłożem.

W przypadku łazienek, z uwagi na dylatacje obwodowe, bardzo ważna jest kolejność montażu – najpierw powinno się ułożyć podłogę, a dopiero potem płytki na ścianach, które przykrywą dylatacje. W pomieszczeniach narażonych na wysoką wilgotność, jak łazienka czy kuchnia, brak trwałego połączenia z podłożem może mieć wpływ na szczelność podłogi.

Kolejną wadą w przypadku paneli wilgocioodpornych są zalecenia producentów paneli, odradzające montaż mebli w zabudowie kuchennej oraz szaf wnękowych na podłogach pływających, do jakich zalicza się panele wodoodporne.

Mimo tych drobnych wad, panele wilgocioodporne uznaje się za jedne z najlepszych rodzajów podłóg, jakie można zastosować praktycznie w całym domu.

Czy warto kłaść panele wodoodporne?

Ostateczny wybór materiału na podłogę zawsze należy od inwestora i jego gustu. Panele LVT, laminowane czy winylowe, które posiadają dużą gęstość i są wodoodporne doskonale sprawdzą się tak i na podłodze w salonie, jak i w łazience.

Nowoczesne technologie, właściwy wybór składników do stworzenia wysokiej jakości paneli podłogowych sprawia, że każde pomieszczenie może wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Czy warto zatem kłaść panele wodoodporne w łazience? Jeśli spełnia to nasze aranżacyjne marzenie – oczywiście, że tak, bo przecież w dekoracji i urządzaniu wnętrz kwintesencją jest nasze zadowolenie. Zapoznaj się z naszą ofertą paneli!