Panele czy płytki – wady i zalety

panele-czy-plytki

Mnogość różnych rozwiązań, jakie możemy zastosować podczas budowania własnej przestrzeni sprawia, że czasem możemy mieć trudności w podjęciu ostatecznej decyzji. Co warto zastosować jako podłogę – panele czy płytki?

Większość z nas stosuje w domach zarówno panele, jak i płytki. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w salonie czy sypialni, zaś płytki na ogół kładziemy w łazience oraz kuchni, czyli pomieszczeniach narażonych na trudne warunki. Ze względu na coraz większe możliwości technologiczne podział ten powoli się zaciera – jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań i co warto wybrać jako materiał na posadzkę?

Panele na podłodze – uniwersalny wybór do każdego pomieszczenia

Panele podłogowe charakteryzują się dużą ilością wzorów – mogą imitować klasyczne drewno, jak i nawiązywać do nieco bardziej szalonych, marokańskich wzorów. To właśnie ta szeroka paleta kolorystyczna sprawia, że są one tak chętnie wybierane przez inwestorów.

Nowoczesna technologia, jaką stosuje się przy produkcji paneli podnosi także ich odporność na  wilgoć, trudne plamy czy zarysowania. Coraz częściej w łazienkach stosuje się również panele wodoodporne, które nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd wnętrza, ale pozwalają też na wprowadzenie do niego dowolnego stylu bez szkody dla funkcjonalności.

Płytki – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?

Najlepsze aranżacje to takie, w których z powodzeniem łączy się i wykorzystuje różne materiały. Choć płytki ceramiczne są odporne na wilgoć, znacznie gorzej znoszą różnego rodzaju uszkodzenia, jakie mogą powstać na skutek upuszczenia na przykład kosmetyków. Doskonale natomiast sprawdzą się na ścianach nadając im przestrzeni i fantastycznego designu, który będzie nas zachwycał.

Płytki ceramiczne dobrze współgrają z panelami, szczególnie jeśli są utrzymane w podobnej tonacji – na przykład beżach i brązach, które wprowadzą do wnętrz naturalizm. Warto połączyć je z zielonymi tekstyliami, a w przypadku jasnych przestrzeni – także z kwiatami.

Płytki, czy panele – co będzie lepsze? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb, a także od tego, gdzie chcemy je położyć. Panele doskonale sprawdzą się na podłodze, podczas gdy płytki nadadzą ścianom przestronności i wprowadzą prawdziwą magię do wnętrz.

Podczas aranżacji domowej przestrzeni warto także wziąć pod uwagę całokształt – położenie paneli na całej powierzchni w małych wnętrzach może optycznie powiększyć mieszkanie, co z pewnością docenią osoby ceniące sobie przestrzeń.