Co powinno wchodzić w skład wyposażenia łazienki?

wyposazenie-lazienki

Łazienka to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń w czasie wyposażania i aranżacji. Powinno być urządzone nie tylko w sposób praktyczny i estetyczny, ale również dopasowany do indywidualnych potrzeb osób, które będą z niej na co dzień korzystać. To natomiast wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań, bez których łazienka będzie po prostu nieprzydatna. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze elementy wyposażenia sanitarnego, umeblowania i akcesoria, o których nie można zapomnieć w czasie urządzania łazienki.

Urządzenia sanitarne – mniej i bardziej ważne

Podstawowym urządzeniem sanitarnym w każdej łazience jest umywalka, dostępna w różnych wersjach o odmiennym sposobie i miejscu montażu. Oprócz umywalki w łazience powinna znaleźć się wanna i/lub kabina prysznicowa, w zależności od preferencji domowników. Konieczna będzie też toaleta WC, o ile nie zostało dla niej wyznaczone osobne pomieszczenie. Do mniej popularnych, ale wartych uwagi, elementów wyposażenia sanitarnego należy bidet, którego instalację warto rozważyć. Jego użytkowanie gwarantuje wysoki poziom czystości i higieny osobistej.

Większość urządzeń sanitarnych wymaga montażu przy użyciu baterii. Najczęściej wybierane warianty sztorcowe można zastąpić nieco bardziej estetycznymi bateriami stojącymi, z dużym korpusem i smukłą wylewką. Baterie podtynkowe prysznicowe mogą być wyposażone w dodatkowe ujścia – na przykład w deszczownicę. Oferuje je niemal każdy salon łazienek.

Meble, których nie może zabraknąć w łazience

Podstawowym meblem jest oczywiście szafka pod umywalkę, które będzie nie tylko podstawą do jej montażu, ale również organizatorem do przechowywania kosmetyków, środków czystości, akcesoriów. Oprócz niej warto zainwestować w dużą szafkę z przegrodami na półki i drzwiczkami. Świetnie sprawdzi się w przechowywaniu ręczników, szlafroków, proszku na pranie, dywaników.

W łazienkach często stosuje się półki montowane na ścianie oraz niezabudowane regały. Można poustawiać na nich przedmioty, które warto zawsze mieć pod ręką – takie jak dodatkowe kosmetyki, suszarkę, prostownicę.

Najważniejsze akcesoria łazienkowe

Nie ma łazienki bez lustra, które najczęściej wieszamy w jej centralnym miejscu – czyli nad umywalką. Lustro nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale dodaje całemu pomieszczeniu głębi oraz stanowi istotny element dekoracji.

Systemy oświetleniowe dedykowane do łazienki to przede wszystkim lampki ozdobne, stylizowane kinkiety, reflektory na szynach oraz taśmy LED. Ponadto znajdziemy specjalne lampki do lustra, gwarantujące prawidłowe i równomierne oświetlenie stojącej przed nim osoby.

Uchwyty i poręcze pełnią ważną rolę w łazienkach rodzinnych, a także w komercyjnych lokalach noclegowych. Będą wsparciem w czasie brania kąpieli, wchodzenia i wychodzenia z wanny, co z pewnością docenią wszyscy seniorzy.

Do popularnych akcesoriów łazienkowych należą także kubek na szczoteczki, dozownik na mydło, stojak na szczotkę do WC, uchwyt na papier toaletowy. Warto kupować je w zestawie lub też ograniczyć się do wyboru produktów o podobnym sposobie wykończenia lub kolorystyce.