Wilgotność powietrza, a drewno

bg-type

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną kwestią w przypadku drewnianych i drewnopochodnych elementów wyposażenia wnętrz jest odpowiednia wilgotność powietrza. Wszelkie drewniane i drewnopochodne elementy wyposażenia, jak podłogi drewniane, panele, czy drzwi, posiadają właściwości higroskopijne. Co to oznacza? Otóż, gdy wilgotność w pomieszczeniach jest zbyt niska, wówczas drewno oddaje wilgoć do otoczenia, zmieniając swoją objętość. W odwrotnej sytuacji dzieje się podobnie – kiedy poziom wilgotności jest za wysoki – drewno pobiera wilgoć z otoczenia. Cały ten proces reguluje mikroklimat panujący w domu, czy mieszkaniu.

Zatem, jaki jest odpowiedni poziom wilgotności powietrza?

Odpowiednia wilgotność powietrza, zalecana dla podłóg drewnianych i drewnopochodnych – paneli, wynosi pomiędzy 45% a 60% wilgotności względnej. Temperatura natomiast powinna wahać się między 18°C a 22°C. O ile wiosną, latem i jesienią taka wilgotność powietrza jest na zewnątrz i łatwo uzyskać odpowiedni poziom w środku, o tyle zimą jest to znacznie trudniejsze. Dlaczego? W mroźne dni temperatura spada poniżej 0°C, a wpadające podczas wietrzenia powietrze jest suche. Dodatkowe ogrzewanie domu czy mieszkania wysusza je jeszcze bardziej. Sezon grzewczy jest zatem czasem bardzo wymagającym dla podłóg drewnianych, paneli, drzwi oraz wszelkich drewnopochodnych elementów wyposażenia.

Co się dzieje w przypadku nieodpowiedniej wilgotności?

Nieodpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu, czy mieszkaniu, powoduje krawędziowanie i łódkowanie podłogi drewnianej, a także powstawanie szczelin i wybrzuszanie się paneli podłogowych. Kiedy suche powietrze utrzymuje się przez kilka dni, drewno zaczyna wysychać, gdyż oddaje swoją wilgoć do otoczenia. Następuje jego kurczenie, pomiędzy poszczególnymi deskami powstają szczeliny, zaczynają one skrzypieć, a w niektórych przypadkach także odklejać się od wylewki. Wiosną, kiedy wilgotność zaczyna wzrastać, podłoga drewniana zazwyczaj wraca do swojego pierwotnego stanu. Nierzadko zdarza się jednak, że zbyt wysuszone deski pękają. Kiedy nieodpowiedni poziom wilgotności utrzymuje się przez długi czas, zaistniałe zmiany mogą okazać się nieodwracalne.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producenci drewnianych podłóg zaznaczają w kartach gwarancyjnych, iż konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza we wspomnianym wcześniej przedziale. Jeśli parametry nawilżenia będą złe, fachowcy nie tylko mogą odmówić położenia podłogi, lecz kiedy dojdzie do ewentualnego odkształcenia się drewna – nie uznać złożonej reklamacji.

Jak zadbać o prawidłowy poziom wilgotności?

Ważne jest, aby cały proces zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniach był stale kontrolowany. Pozwoli to zachować piękny wygląd drewna i uniknąć trwałych zniszczeń. W tym celu, właściciele drewnianych podłóg, powinni zaopatrzyć się w higrometr, czyli nic innego jak stację wskazującą aktualny poziom wilgotności powietrza. Jeżeli odpowiedni poziom spada, należy zastosować środki nawilżające powietrze. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być w tym przypadku elektryczne nawilżacze powietrza. To urządzenia, które skutecznie mogą zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, co w efekcie zapewnia stały, pożądany, przyjemny, nie tylko dla drewnianych podłóg, mikroklimat.

Zespół DEKORUS, w trosce, nie tylko o estetykę i wygląd drewnianych podłóg, lecz przede wszystkim o zdrowie swoich Klientów, rekomenduje dbać o odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniach. Jak na profesjonalistów przystało, zachęcamy do stałego monitorowania wilgotności powietrza oraz natychmiastowego reagowania w przypadku spadku jego poziomu poniżej 45%. To z pewnością wpłynie korzystnie, zarówno na stan drewnianych podłóg, jak i dobre samopoczucie mieszkańców.