Ekologiczne rozwiązania w łazienkach

ekologiczne-rozwiazania-w-lazienkach

Ekologiczne aranżacje to popularny dziś trend, który nie omija także łazienek. W przypadku tych pomieszczeń warto skupić się na zastosowaniu trzech grup rozwiązań: (1) które pomogą zmniejszyć szkodliwy wpływ człowiek na środowisko, (2) które zostały wykonane z ekologicznych tworzyw, (3) lub też zagwarantują obniżone zużycie energii i mediów. W naszym wprowadzeniu w temat ekologicznych łazienek skupiamy się na rozwiązań dedykowanych dla prywatnych inwestorów i profesjonalnych aranżerów. Podpowiadamy, które z nich warto zastosować oraz jakich korzyści możemy się spodziewać po zaaranżowaniu ekologicznej łazienki.

Energooszczędna łazienka – oraz jak ją zaaranżować?

Najlepszym sposobem na stworzenie ekologicznej łazienki, sprzyjającej generowaniu oszczędności, jest wybór urządzeń gwarantujących obniżone zużycie energii. Warto wybierać takie baterie i zestawy prysznicowe, które gwarantują zmniejszone zużycie wody. Pomocne są w tym specjalne perlatory, dedykowane do montowania na wylewce. Dzięki napowietrzaniu wody, zmniejszającej jej ilość zużywaną np. w czasie mycia rąk. Warto też pomyśleć o montażu spłuczek o ograniczonym zużyciu wody. Powinny być wyposażone przynajmniej w dwa lub trzy przyciski uruchamiające.

Dobrym pomysłem będzie też montaż energooszczędnego oświetlenia. W przypadku łazienki nie musi być to równoznaczne z obniżeniem poziomu jasności. Wiele systemów działa ekonomicznie, a przy tym wydajnie. Do takich należy oświetlenie LED oraz halogenowe, pozwalające na osiągnięcie wyjątkowych efektów estetycznych. Taśmy LED są często stosowane w oświetleniu luster, a za ich wyborem przemawia możliwość swobodnej regulacji poziomu i temperatury emitowanego światła. Szeroką ofertę estetycznych systemów oświetleniowych oferuje niemal każdy salon łazienek.

Urządzenia i materiały dedykowane do łazienek

Kompletując oprzyrządowanie łazienkowe warto ograniczyć się wyłącznie do materiałów ekologicznych, których wytworzenie nie wiązało się w negatywnym wpływem na środowisko. Warto mieć to na uwadze wybierając m.in. płytki podłogowe i ścienne oraz elementy drewniane. Należy zwrócić uwagę na certyfikaty i normy, którymi legitymuje się dostawca naszych materiałów. W wielu przypadkach istnieje możliwość wykorzystania produktów pochodzących z recyklingu.

To samo dotyczy wyboru akcesoriów sanitarnych oraz tekstyliów, z których będziemy w ekologicznej łazience korzystać. Warto sięgać po wyroby stworzone z ekologicznej bawełny i lnu, a zrezygnować z tkanin sztucznych. Naturalne materiały takie jak bambus, trawa morska, juta i wykonane z nich przedmioty mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem łazienki.

Na koniec warto podkreślić prosty, lecz często ignorowany fakt. Każde urządzenie łazienkowe powinno posiadać określoną przez producenta klasę energetyczną. Dotyczy to zwłaszcza pralek, suszarek do ubrań, suszarek do włosów, lokówek. Jest ona wskaźnikiem poziomu zużycia energii, a tym samym dobrym kryterium w poszukiwaniach sprzętów pozwalających generować oszczędności. Polecamy sięgać wyłącznie po sprzęty mieszczące się w klasie A+++, czyli najwyższej, która gwarantuje optymalnie niskie zużycie energii elektrycznej przez cały czas działania.